Nagy nevek, akiket még láthatunk a színpadon

Gyermekkorunk legendás színészei közül még elcsíphetünk néhányat a színpadon. Addig tegyük, amíg lehet!

Nemrég a Pesti Színházban arra döbbentem rá, micsoda kuriózum olyan művészekkel találkozni, akiket gyermekként tévében vagy akár mozivásznon láttam. Korosztályomnak ők már-már legendák. Feltételezem, velük nem szűnik meg a nagy nevek listája, de hogy a most pályájukat építő színészek közül ki válik majd későbbi generációk bálványává, fogalmam sincs. Csak tippelni tudnék. És arra sem tudnék válaszolni, belőlük lehetnek-e akkora sztárok (és most nem puffasztott celebekről beszélek), mint elődeikből. Túl sok minden elérhető az átlagember számára: tévé, mozi, internet, magyar, külföldi. És túlságosan nyomják lefelé a színvonalat.

Természetesen most nem panaszkodni szeretnék, hanem arra buzdítani, járjatok sűrűbben színházba! Mielőtt sorolnám, kik kedvéért, előrebocsátom, bizonyos műhelyekkel szemben nekem is vannak fenntartásaim. Ám minden ellenérzésem félre kell tenni, ha még visszavonulásuk előtt szeretnék találkozni a szakma néhány kiválóságával.

Pesti Színház – Vígszínház

Annak idején hamar a szívembe lopta magát néhány veretes magyar film és sorozat. Szinte kötelező jelleggel ismételték őket az állami tévében. Magyar klasszikus írók műveiből születtek ezek az alkotások, nem csoda, hogy annyiszor műsorra tűzték őket. Ilyen az Egri csillagok vagy A fekete város. Mindkettő női főszereplője Venczel Vera volt. Filmbeli partnerei közül csupán néhányan élnek. Közülük is kevesen láthatók színpadon. De Venczel Vera továbbra is aktív életet él. Legutóbb a Pesti Színház Sógornők c. komédiájában láthattam. A Vígszínház évek óta műsorán tart egy monodrámát, amely Szepes Mária regényéből A vörös oroszlánból készült, és amelynek főszereplője szintén a Jászai Mari-díjas színésznő. Venczel Vera márciusban tölti be hetvenkettedik életévét.

Egy másik csodálatos színésznővel is a Sógornőkben találkozhatunk. Azt gondolom, jellegzetes hangjáról legtöbben akkor is felismerik, ha nem látják. A Kossuth- és Jászai-díjas színésznő számtalan színpadi és filmszerepben tűnt föl, és épp hangja miatt gyakran kérték fel szinkronra is. A Vuk c. rajzfilmben a rókalánynak is ő kölcsönözte hangját. Kútvölgyi Erzsébet nemrég ünnepelte hatvanhetedik születésnapját. 

Elismerem, olyan, mintha a már említett komédia beragadt volna nálam. Ennek azonban nyomós oka van. A darabot erősíti egy harmadik és minden szempontból rendkívüli színésznő. Számomra ő kortalan. Olyannyira legyűrhetetlen asszonyról van szó, hogy jelenleg is egész főszerepet osztanak rá a Pesti Színházban. II. Erzsébetet alakítja az Audiencia c. drámában (és egyúttal történelmi kitekintésben). És ha szerencsénk van, még gyerekkoncerteken is nosztalgiázhatunk dalaira. Halász Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, ugyancsak a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, mint Venczel Vera és Kútvölgyi Erzsébet. A művésznő idén hetvenhat éves lesz. Szinte felfoghatatlan, nem igaz?

 

Örkényben

Az Örkény Színház majd’ minden előadásában szerepet vállal az a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, illetve a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki immár évtizedek óta megkerülhetetlen, ha színházról, filmről vagy akár a Vuk c. rajzfilmről van szó. Pogány Judit is kortalan művésznőnek számít. Hiába múlnak az évek, elnyűhetetlen. Bárhol kerül is fel neve a stáblistára, ott a helyem. Ki gondolná, hogy idén ünnepli hetvennegyedik születésnapját?

Maradjunk még az Örkénynél, hisz egyik nagy kedvencem ebben a színházban is vállal szerepet. A Macskajátékban Giza bőrébe bújik. Mindenképp látni kell. Ő az a színésznő, aki szinte mindent el tud játszani. Ha kell tragika, ha kell komika, ha kell eljátssza Cecíliát a Csárdáskirálynőben. Nélküle ma sincs magyar film. Csodálatos művész. A Kossuth- és Jászai Mari-díjjal, és nem mellesleg a Nemzet Színésze címmel kitüntetett színésznő, Molnár Piroska, októberben múlt hetvenkét éves.

Pesti Magyar Színház és  a József Attila

Ennyi nő után ildomos színészeket is megemlíteni. Ami korántsem annyira könnyű, mint feltételeznénk. Úgy tűnik, a férfiak a színészi pályán is rövidebb életűek, mint a nők. Szerencsére Haumann Péter játékát régóta élvezhetjük, és remélhetőleg ez még sokáig így is marad. Úgy gondolom, karaktere, orgánuma, tehetsége, egyénisége és alakításai mind hozzájárultak ahhoz, hogy fogalommá váljon. Feledhetetlen élményt nyújtott a komoly szerepektől a Három nővér paródián át egészen Hókuszpók hangjáig. A Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt most épp a Pesti Magyar Színházban csíphetjük el. Harpagont alakítja A fösvény c. Molière-komédiában. A művész idén tölti be hetvenhetedik életévét.

Egy újabb ugrással menjünk át a József Attila Színházba. Nálam, sajnos, nem vezeti a toplistát, sőt… Egy okból mégis önvizsgálatot kell tartanom. Ha még szeretném színpadon látni Galambos Erzsit, iparkodnom kell. Az ő személyében egy olyan művésznőt láthatunk, aki gyakorlatilag lassan háromnegyed évszázada folyamatosan játszik. Színházi és filmszerepek is megtalálták. Gyerekkori emlékem tőle például az Osztrigás Mici. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, aki szintén tagja a Halhatatlanok Társaságának, decemberben ünnepelte nyolcvanhatodik születésnapját

Milyen jó, hogy ebben a színházban járunk. Galambos Erzsi partnere ugyanis a Mici néni két élete c. retro vígjátékban Bodrogi Gyula. A Nemzet Színésze, Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes és kiváló művész. Bár generációmnak Linda apukája vagy Süsü hangja, érdemeit ezek a szerepek csak színesítik. Megannyi tévé- és mozifilm fő- vagy mellékszereplője, és a színházak is előszeretettel foglalkoztatják mind a mai napig. Azért az is hihetetlen, hogy áprilisban tölti be nyolcvannegyedik életévét.

Most látom, a listám itt még mindig nem ér véget. De idő- és helyhiány miatt csupán sorolni tudom azok nevét, akik rengeteget tettek a magyar színjátszásért, és akiket még egy-egy előadásban viszontláthatunk. Néhány éve Törőcsik Mari is köztük volt. Sajnos, idén már csak Mészáros Márta filmjében élvezhetjük zseniális alakítását. Pásztor Erzsivel azonban  például a Játékszínben is találkozhatunk. Csomós Mari a Radnóti társulatának tagja, ezért ő rendszeres fellépő. Szilágyi Tiborért Sopronig kell utazni. Béres Ilonát kifejezetten hiányolom. Emlékszem, amikor még a hajdani Várszínház színpadán láttam, Bubik Istvánnal a Tartuffe-ben. Megannyi név, megannyi zseni. Siessetek, ha közülük valakit még egyszer szeretnétek a színpadon látni.

Írta: Födő Tamás

Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!