Putyin, Trump és Kim Dzsongun egymással zsugázik

Annyi mindenről hittük már, na az tuti nem történhet meg. Aztán tátott szájjal figyeltük, mégis megtörténik. Szóval ma már simán el tudom képzelni, hogy a világ fontosabb politikai, gazdasági, társadalmi folyamatait a nagyfőnökök előre levajazták egymás között. Mondok is néhány elmebeteg példát!

Először saját házunk táján nézzünk szét. Mit is feltételezek a jelenlegi magyar valóságról? Tömör leszek. Egyszerűen képtelenség, hogy ennyi hosszú év után még mindig hasít a kormánypárt. Lenyúlhatták a magánnyugdíjunkat, elvehették a trafikokat és a földeket, építhették saját kis oligarchabirodalmukat, lerohaszthatták az egészségügyet, egyezkedhettek a fejünk fölött az oroszokkal atomról és rozzant metrószerelvényekről, nekimehettek a nevünkben az EU-nak és Sorosnak, összeugraszthattak bennünket, alázhatták a civil szervezeteket. A listának itt nincs vége, de szemléltetésnek ennyi is megteszi.

És eközben a velük szemben álló politikai erők csak locsogtak, nyilatkoztak, ígérgettek, fogadkoztak. Amikor azonban a tettek mezejére kellene lépni, hirtelen sehol senki. Egymásra mutogatnak, beszólnak, megsértődnek, ex katedra kinyilvánítják, nem fognak össze senkivel. Holott még az egyszeri választópolgár is tudja, összefogás és konszenzus nélkül nem lesz változás. A csoda elmarad, mi pedig tovább süllyedünk ebben a posványban, és közben attól rettegünk, majd jönnek a pomogácsok, és felfalnak. Holott Mari néni előbb fog tűzifa híján halálra fagyni.

Mi ennek az oka? Tényleg ennyire töketlen lenne a nagyszájú ellenzék? És tényleg ennyire elégedett lenne a lakosság saját és országa helyzetével a fejlett EU közepén, hogy hallgat vagy egyenesen körbetapsikolja azt, aki kirabolta? Ugye, milyen jó kérdések? Szerintem pedig két válasz nagyjából le is fedi a kérdéseket. Egyrészt remekül manipulálnak a propagandával, másrészt mindenki saját pecsenyéjét sütögeti, amit nem szeretne a tűzbe ejteni, tehát inkább a színfalak mögött leosztották egymás között a lapokat, kormánypárt és a legtöbb ellenzéki.

Vén Európa meg az oroszok

Most távolodjunk el kicsit saját bolha méretű országunktól. Lássuk, mi zajlik abban a szövetségben, ahova jelenleg Magyarország is tartozik. A NATO-t kihagynám, most elég nekünk  az Európai Unió boncolgatása. A magyar ember általában odáig jut, hogy vagy uniópárti, vagy népnemzeti érzelmű, uniószkeptikus. Ennél tovább nem mélyül el az Unió rejtelmeiben. Pedig nem ártana. Mert ha egy kicsit józan eszére és megérzéseire hallgatna, az EU-val kapcsolatban is megfogalmazhatna kérdéseket.

Mivel én eleve nem hiszek abban, hogy Magyarország (a már emlegetett bolha méretével, és még annál is kisebb súlyával a világban) valóban mindenkitől független lehetne, egy modern európai közösség mellett teszem le a voksom. Halleluja, kiálthatnánk, mi már tagjai vagyunk egy ilyen közösségnek. Ja, igen. Csak közben évek óta saját szövetségeseink ellen harcolunk, és azokkal paktálunk le, akiknek a karjaiból húsz-harminc éve még menekültünk. Mintha kifejezetten ki szeretnénk rúgatni magunkat a klubból.

Elismerem, az EU reformokra szorul, és talán az is igaz, az EU bele akar szólni a magyarok életébe. De miután függetlenek nem lehetünk, bármelyik érdekszférához is tartozzunk, az mindig nyomást fog ránk gyakorolni. Ha már választhatok, inkább diktáljanak a németek, a franciák, a homo brusselicusok, mint Putyin és Erdogan. Inkább egyezkedjünk egy Merkellel vagy egy Macron-nal, és próbáljuk elérni, minden tagországnak közel egyforma beleszólása legyen az Unió ügyeibe. Vajon Putyin engedné, hogy beledumáljunk a dolgok menetébe?

 

És sajnos, ennél is tovább kell mennem. Évek óta azzal gyanúsítják az oroszokat, bomlasztani szeretnék az Uniót, hekkelik a választásokat, Amerikában is ők ügyködtek, és Trump miattuk lehet elnök. Oké, hogy ez önmagában is szörnyű, de ami még szörnyűbb, hogy azok a nyugati demokráciák, amelyek állítólag még mindig Oroszország előtt járnak, csont nélkül hagyják az oroszok jövés-menését. Na de vajon miért? Nem felettébb gyanús, hogy kizárólag az oroszok nyomulnak az Unióban, és hekkelgetnek? A németek, franciák, angolok nem ilyen ügyesek? Hát, miért nem az Unió akarja megdönteni mindenféle ármánnyal az oroszországi diktatúrát? Van ennek valamilyen oka? Lehetséges, hogy a térség országai, köztük Magyarország, továbbra is csak felvonulási terület Amerika és Oroszország között? Lehetséges, hogy bár önálló vezetőnek érzi magát, a magyar miniszterelnök mégiscsak paraszt a nagyhatalmak sakktábláján?

Nagyhatalmi játszmák

Oké, és akkor most hagyjuk el a kontinenst, és kukkantsunk ki a nagyvilágba. Eddig is bejött a képbe Amerika, de csupán a régióban zajló játszmák kapcsán. Ha világméretben nézzük az USA, Oroszország, Kína, EU vagy akár a gazdag muszlim országok és Izrael szerepét, más furcsaságokat is felfedezhetünk. Elég csak Szíriát említeni, amelyet a földdel tettek egyenlővé, és úgy gondolom, mai napig nem világos, ki kicsoda, mit és miért tett abban az országban. Ha leegyszerűsítem a képletet, arra következtetek, egy részben mondva csinált konfliktusból gerjesztettek háborút. Már nem is mondhatom azt, polgárháborút, hisz mindegyik nagyhatalom képviselteti magát ebben a szégyentelen játszmában.

Aztán ott van Kurdisztán a sok olajjal, meg önálló és független ország nélkül. Mindenki ott sündörög a környékükön. Venezueláról nem is beszélve, amelyet ugyancsak a sok olaj miatt vittek a tönk szélére. Mindig kell egy háborús övezet. Lehetőleg olyan helyen, ahol értékes nyersanyagok vannak. Ácsingóznak is rá a hatalmasok. Ha békésen nem sikerül elvenni, akkor megy majd erőszakkal.

És hát hogy is hagyhatnám ki a sorból Észak-Koreát. Valaki még elhiszi, hogy egy ilyen zárt diktatúrát, egy gazdaságilag, technikailag, társadalmilag ennyire elmaradott országot képtelen a fejlett Nyugat térdre kényszeríteni? Mi a fenét tudhat Észak-Korea, amivel az egész világot zsarolhatja? Gyakran már Kínának is kellemetlen, ami a határ túloldalán folyik. Tényleg olyan szuper erős Kim Dzsongun, hogy három óriás (USA, Kína, Oroszország) sem bír vele? Hogy csak a komolytalan üzengetésig jutnak vele? Vagy egész egyszerűen ez is egy levajazott színjáték, amivel mesterségesen fenntarthatók a konfliktusok, mert azzal a fegyverbiznisz hatalmasat kaszálhat?

A válaszom pedig IGEN. Nekem már egyáltalán nem fantazmagória, hogy a különböző érdekcsoportok szombat esténként együtt osztozkodnak egy kerekasztal mellett, két pókerjátszma között. A színfalak mögött haverok. És miután a hidegháborúnak hivatalosan vége, valami hasonlót igyekeznek fenntartani a világban. Az garantálja világ feletti hatalmukat, és persze a jó sok suskát, amit zsebre vágnak.

Írta: Födő Tamás

Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!