Mi is az a Martenica?

Habár az időjárás alaposan rácáfol a naptárra, március 1-én hivatalosan beköszönt a meteorológiai tavasz. Ezt Bulgáriában és Romániában évszázadok óta ünneplik.

Az ünnep mindkét országban hasonló tartalommal bír. Sőt, elnevezésük is hasonló. Bulgáriában Martenica, Romániában Mărțișor. A szemfülesebbek már rájöhettek, ez az adott nyelv március szavából eredeztethető. 

Bulgáriában boldog Baba Márta napot kívánnak egymásnak az emberek március 1-én. Baba Márta a néphit szerint egy szeszélyes öreg néni. Néha vidám, máskor haragos. És miután nem mindegy, milyen a hangulata, többféleképpen igyekeztek őt jókedvre deríteni. Azt gondolták, ha fiatalok fogadják őt, az egész  hónap napsütéses, meleg és vidám lesz. Az asszonyok ezen a napon vörös színű szőnyegeket, öveket, kötényeket terítettek a házuk elé, hogy ezzel védjék meg családjukat a betegségektől és a szegénységtől. Úgy hitték, amikor Baba Márta ezeket meglátja, nevetni kezd, mire a tavaszi nap előbújik a fellegek mögül. 

Egy másik szokás mai napig él mindkét országban. Rokonok, barátok, ismerősök piros és fehér fonálból készült kitűzőt vagy karkötőt ajándékoznak egymásnak. Ennek neve ugyanúgy Martenica, mint az ünnepé. A szokás szerint a Martenicát a hajadonok bal oldalra, az asszonyok pedig jobb oldalra tűzték. A kitűző két színének szimbolikus jelentése van. A fehér szín a napfényt, a hosszú életet, boldogságot, és a kereszténység felvétele óta az erényt jelképezi. A vörös szín pedig az erő és egészség szimbóluma. Nem véletlen, hogy a Martenicának mágikus erőt tulajdonítottak, amely megvéd minden bajtól és betegségtől. A kitűző legelterjedtebb formája két apró fonalbaba. A fehér színű baba a férfi, amelynek neve Pizso. A piros pedig a nő, akit Pendának hívnak.

A hagyomány szerint a Martenicát (legyen az kitűző vagy karkötő) viselőjének mindaddig hordania kell, amíg meg nem látja az első gólyát, vagy a tavasz első virágzó gyümölcsfáját. Kitűzőjét ezután veheti csak le, hogy azt rákösse egy virágzó fára, ami szintén mágikus jelentéssel bír: termékenységet hoz a Martenica tulajdonosára. Egyes bolgár régiókban kövek alá rejtették a Martenicát, és ha később visszatérve hangyákat találtak a kő alatt, sok birkában reménykedhettek.

A Martenica ünnepét és hagyományát egészen a bolgár állam megalapításáig, 681-ig vezetik vissza. Vagyis több mint ezeréves tradíció él tovább napjainkban. A magyarországi bolgár kisebbség szintén őrzi a szokást. Március 1-én az itt élő bolgárok megajándékozzák egymást piros-fehér színű kitűzővel. Ezt a hagyományt választotta nevének a hazánkban elsőként megalakult bolgár néptánccsoport, a Martenica Táncegyüttes is.

Írta: Födő Tamás

Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!