Így készíts szuper gyerekfotót ajándékba!

Durcásan csücsörítő gyerekek, hangosan csízelő anyuka, remegve exponáló apuka, homályos fotók. Ismerős? Pedig a házi gyerekfotózás nem lehetetlen küldetés. Egy négygyerekes, hobbifotós anyát kértem fel, hogy ossza meg velünk a tökéletes gyerekfotók titkait. Mona, tiéd a szó!

“Sokan élnek abban a tévhitben, hogy az igazán jó gyerekportrék mind műteremben, profi eszközökkel készülnek. Az alábbi bejegyzéssel arra szeretném buzdítani a szülőtársaimat, hogy a saját otthonukban, akár egy egyszerű géppel felszerelkezve vágjanak bele a gyerekfotózásba! A jól sikerült képek karácsonyi ajándéknak is kitűnőek, de a saját lakásunk díszeivé is válhatnak. Ja, meg örök emlék is, majd elfeledem.

Karácsony előtt senkit sem kívánok barokk körmondatokkal feltartani, következzenek a legfontosabb tanácsok! (Ha van időd, még több ötletért és részletesebb leírásért görgess lejjebb!)”

10 TIPP, HOGYAN KÉSZÍTS OTTHON TÖKÉLETES GYEREKFOTÓT

1. Bemelegítésnek készítsünk beszédes életképeket, elsősorban a játszó, egymásra néző, beszélgető gyerekekről (ez hamarabb sikerül és kedvet hozhat a beállított, mosolygós fotókhoz is)!

A háttér itt egy mintás paplanhuzat, gurulós ruhafogasra csipeszelve.

2. Adjunk a kezükbe valamit, ültessük le és foglaljuk le játékkal őket, hogy természetes reakciókat váltsunk ki belőlük és azokat örökítsük meg!

3. Guggoljunk vagy akár hasaljunk le a gyerekek szintjére, ha őket fotózzuk!

4. Mutassuk meg nekik azonnal az elkészült képet és dicsérjük meg, hogy milyen jól sikerült!

5. Ne használjuk a beépített vakut beltérben; kültérben is csak akkor, ha a gyerek háttal ül a napnak, vagyis, ha nekünk és a fényképezőgépnek szemben van a nap.

6. Ha több gyerek szerepel a fotón, tervezzük meg jobban az öltözetüket, velük együtt! Sokat dob egy fényképen, ha a szereplők ruházata harmóniában van egymással. Egy családi fotón lehetnek például a lányok pirosban, a fiúk pedig zöldben. Egyszínű háttér esetében lehet minden családtag más színű felsőben is, lehetőleg minták és nagy feliratok nélkül.

7. Egy-két gyerek fotózása során készítsünk álló képet! Ezzel egyből minimálisra csökkentjük a felesleges hátteret és tényleg a gyerekről szól a kép. Amennyiben fontos (szép) a háttér is, vagy az, hogy mivel játszik éppen, nyugodtan maradhat a gépünk vízszintesben.
8. A legszebb fotók a reggeli vagy késődélutáni fényben készülnek, vaku nélkül, ablak közelében, fehér falak mellett. Ha nem használunk vakut, lényeges, hogy se az alany, se a fényképezőgép ne mozduljon be.

Ez a kép ablak mellett készült, egy borongós őszi délután, vaku nélkül, fehér lambériafal a háttér. Megkértem a lányom, azt nézze, ahogy tépázza a fák lombját a szél…

9. Amikor minden stimmel: lelkes gyerek, szép ruciban, jók a fények, van időnk, akkor használjuk ki az alkalmat és fotózzunk sokat! Éljünk a digitális fényképezés adta lehetőségekkel, így biztosan lesz több díjnyertes fotó is. Variáljuk a beállításokat, a fotózás szögét, mozogjunk! A szeánsz után lehetőleg minél előbb válogassuk ki a fotókat.
10. Inspirálódjunk (és ne csak ebből a bejegyzésből)! Rengeteg szép gyerekportrét találni az interneten, a profi fotósoktól nagyon sokat tanulhatunk. A pinterest.com például igazi kincsesbánya!

10+1. Van az úgy, hogy a legjobb képek egy-egy fenti alapszabály megszegésével készülnek…ez a jó a fotózásban, mindenki bátran kiélheti benne a kreativitását!

Ez a kép példa arra, amikor megszegve a szabályt vakut használtam beltérben, hogy a buborékokon visszaverődjön a fénye. A háttér sima fehér fal, csak egy plafonlámpa világított a gyerektől messzebb.

JÁTÉK! Máris éget a vágy, hogy belevágj az otthoni gyerekfotózásba? Láss hozzá azonnal! A legjobb fotóidat néhány sor bemutatkozás kíséretében küldd el nekünk 2018. január 15-ig a tutifranko.blog@gmail.com címre! A képeket január végén egy újabb bejegyzésben tesszük közzé!

Az igazán elszánt olvasóknak pedig következzenek Mona részletes tanácsai!

1. Hogyan készíts ütős hátteret?

A szép háttér azért fontos, mert abból tudjuk kiemelni a főszereplőt. Egy szép falrész is lehet jó háttér, ne legyünk restek arrébb tolni egy-egy bútort a fotózás kedvéért. Arra figyeljünk, hogy az alanyunkat ne állítsuk a falhoz közel, inkább kb. 1,5-2 méterrel előrébb álljon, így lesz szép kerete a képnek. Egy LED-égősorral a legegyszerűbb fehér falat is fel lehet dobni, igazán ünnepi hangulatú háttért kapunk fillérekből.

Természetes nappali fények, kint havazik. A kislányom játék közben szívesebben pózol.

Akár egy gurulós ruhafogasra is teríthetünk színes vagy egyszínű takarót, ágyneműt, terítőt, az is kiválóan megfelel. Az ebédlőasztalt is letakarhatjuk egy nagy fehér lepedővel, de úgy, hogy lelógjon és rá tudjanak ülni a gyerekek; nem árt alaposan rögzíteni, hogy ne essen le percenként. Így a háttér teljesen körbeveszi az alanyokat, ha pedig a fehér lepedő szórja a fényt is, jó eséllyel készül szép fotó.

Háttérként itt egy egyszínű ágytakaró szolgált, a padlót pedig jól kipárnáztam.

Lényeges, hogy szépen vasalt legyen a háttér, mert a gyűrődések miatt keletkezett árnyék agyoncsapja a fotót és elvonja a figyelmet az alanyokról. Járjunk nyitott szemmel, a kültérben is rengeteg természetes háttér található, szép falak, farakás, erdő széle, stb. Mivel most portréfotóról beszélünk, az alanyokra fókuszálunk, így fontos, hogy ne a háttér domináljon.

Ez a kép derítővakuval és természetes fénnyel készült.

Bevallom, eléggé időigényes egy ilyen háttér előkészítése, de az eredmény miatt bőven megéri foglalkozni vele.

2. Mitől lesznek mosolygósak a gyerekek?

Akármilyen szép a háttér, ha nyűgösek a gyerekek, a jó képeknek lőttek. Ilyenkor nem tehetünk mást, el kell napolni a fotózást. A kedvcsinálásnak amúgy számtalan módja van. Én mindig elmondom, kinek készítjük a fotót, pl. ajándékba lesz a nagyszülőknek, nagynéninek, keresztanyunak, így mindjárt nagyobb kedvük van modellt állni. Azt gondolom, minden a kommunikáción múlik. A biztos mosoly érdekében van pár módszerem: a fiamnál pl. bevált a smarties szó. Ha ezt mondja, akkor a fotózás végén kap egy pici doboz ilyen csokit. Az ilyesmivel azért vigyázzunk, csak nagyon fontos alkalmakkor vessük be, különben már nem lesz hatásos.
A kisebbeket még simán meg lehet nevettetni bizonyos vicces szavakkal, mint pl. vizibicikli, bikini, bepisi, bekaki. Néha pedig egyszerűen a fejemre teszek valami plüssfigurát és bohóckodok nekik. Szerintem minden szülő ismeri annyira a gyerekét, hogy tudja, mitől fog nevetni egy jót, aztán már “csak” el kell kapni a legjobb pillanatot (nem árt sorozatfotó-készítésre állítani a gépünket).
Az is sokat dob a fotózáson, ha kikérjük a gyerekek véleményét, milyen pózban, milyen dekorációval szeretnének fotózkodni, egyből több kedvük lesz együttműködni. A gyerekek szeretik a jelmezeket, a szép ruhákat. Ha szuperhős ruhában lesznek jókedvűek, akkor fotózzuk őket úgy!

A mikuláscsokit meg lehetett enni a jó fotóért cserébe…

Az sem ördögtől való, ha már pár nappal karácsony előtt feldíszítjük együtt a fát, üres kartondobozt csomagolunk be ajándéknak és így teremtünk ünnepi hangulatot a fotózáshoz. Mivel ehhez az alkalomhoz nem társul a szenteste esetlegesen feszült hangulata, sokkal jobb képek születnek.
3. A világításon múlik (szinte) minden!
Azt javaslom, a beltéri képeket csak akkor készítsük természetes fénynél, ha nem tűz be a nap. Ablak mellett délután, illetve a lemenő nap fényében lehet igazán szép képeket lőni. A beépített vaku használatát nem ajánlom, mert van, hogy egyetlen villanástól elmegy a gyerekek kedve a további fotózástól. Ráadásul nem lesz sem élethű, sem esztétikus az eredmény.

Fekete ágytakaró terítettem a kanapé támlájára, párnákat és rózsaszín puha takarót tettem rá, a szobában kb. 30 fok meleg volt, mindez egy ablak mellett, természetes fénynél.

Ha nincs elegendő természetes fény a szobában, rá vagyunk utalva a mesterséges világításra. Akkor van gond, ha egy helyiségen belül többféle színű, hőmérsékletű izzónk van, így lehetetlen szép fotót készíteni. Jelentősen nőnek az esélyeink, ha minden izzó egyszínű.

Ezen a képen a szőnyeg a “háttér”, a világítást a természetesen beszűrődő fények adják egy nyári késődélután.

Az a tapasztalatom, hogy mindig szükség van egy erősebb fő fényforrásra és egy gyengébbre is, ami vagy a háttéret, vagy az alanyt világítja meg. Például hiába van egy erős fényű lámpánk a plafon közepén, kell egy fordítható fejű asztali lámpát is használnunk, hogy ne legyenek olyan árnyékok az arcon, amelyek deformálják azt.
Az otthoni gyerekfotózáshoz sok sikert és türelmet kíván: Mona Anyu
Aki máris kivasalja a karácsonyi terítőt fotóháttérnek: Hovanyecz Teréz
Címkék: , , , , , , , , , , , , ,

Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!

Tovább a blogra »