Volt már gyomorfekélyed? 5 tipp, hogy ne is legyen!

Mostanában több ismerősöm járt gasztroenterológusnál. Ő az a szakorvos, aki csövet tuszkol beléd: fentről le vagy lentről fel. Bizonyos panaszok  esetén ugyanis át kell esni tükrözésen. Mert az ok sok egyéb között akár gyomorfekély is lehet. De miután már a vizsgálat sem kellemes, én inkább szeretném megelőzni a bajt. Hogy mire próbálok figyelni?

Bár a gyomorfekély közvetlen kiváltó oka a Helicobacter pylori baktérium, életvitelünkkel rendesen rásegíthetünk a betegség kialakulására.

1. Az étkezéssel kezdődik minden. Gyakran elképedve látom, mennyire mérhető a világ felgyorsulása abban is, ahogyan eszünk. Reggel gyorsan bedobunk egy kávét éhgyomorra, aztán rohanunk a munkahelyre. Ahol már vár a következő kávé. Ja, de azért gyorsan még útközben veszünk egy túrós batyut a péknél, mert ebédidőig ki kell bírni valahogyan. Ha a kiadósabb reggeli elmaradt, az ebéddel pótolod. Bizonyos területen dolgozók ráérősebben fogyaszthatják a menüt, másoknak sietniük kell, mert a szünet szűken van szabva. Azért az átlag nem eszik órákig. Sőt! Aztán jön az este. Holt fáradtan rogysz az asztalhoz. Akkor jössz rá, tulajdonképpen elég éhes vagy, és egy szalonnás rántotta vagy bundás kenyér sok hagymával még simán befigyel. A macsóbbak még sört is gurítanak utána. De már este sem lassítasz. Minek? Hozzászoktál ahhoz, hogy gyorsan lapátolod az ételt, és alig rágod meg. 

Pedig az alapos rágás nem csak a tápanyag felszívódását segíti emésztés közben, de hamarabb okoz teltség érzetet, ami garantálja, hogy ne edd túl magad. Ráadásul ha lassabban rágod és nyeled a falatot, a gyomorszájad környékén sem fogsz kellemetlen szorítást vagy fájdalmat érezni.

A sebesség és rágás mellett a rendszerességre is fontos odafigyelni. Arról megoszlanak a vélemények, hányszor egészségesebb enni. A napi 3 étkezés hagyományosnak mondható. Olyan is van, aki az ötszörit tartja jobbnak, kisebb adagokat fogyasztva. Úgy tűnik, az étkezés napi gyakorisága egyénfüggő. Függ genetikai adottságtól, életkörülménytől, attól sportol-e az illető vagy sem. Mindenki mérje fel, mi felel meg adottságainak. A lényeg, napi szinten nagyjából mindig ugyanakkor egyél

Nyilvánvalóan az sem mindegy, mit eszel. Fogyassz rendszeresen zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonaterméket (ezekről azt mondják, segíti az emésztést, és csökkenti a vastagbélrák, infarktus, cukorbetegség kialakulásának esélyét). Egészséges a tengeri hal, mert bőven tartalmaz omega-3 zsírsavat, ami a szervezet számára jótékony hatású. Használj olívaolajat, de más növényi olajok is egészségesek. Persze, kis mennyiségben azért a zsírral sincs gond. Szórj kevesebb sót az ételre, üres gyomorba ne küldj savas italokat, mint a kávé vagy a kóla (ez utóbbit aztán végképp redukáld). A sort kilométer hosszan folytathatnám. Helyette inkább azt javaslom, olvass utána az egészséges táplálkozásnak. És akár kérd ki egy dietetikus véleményét is!

2. A sport életem része. Nem is tudom felfogni, másnak miért nem hiányzik? Legalább egy kiadós séta? Főleg, egy tunyulós vasárnap délután, amikor lement a családi ebéd. Elcsépelt, de igaz: ép testben ép lélek. Szóval, a rendszeres mozgás segít levezetni a felgyülemlett feszültséget. A futás például azért hasznos (és nem szégyen), mert csak egy pár jó futócipő kell hozzá. Nem kell terembérletet venned, nem kell megtanulnod az alapokat egy tanártól vagy edzőtől. Talán nem mondok újdonságot, de pont a kardió edzésekkel égeted a legtöbb kalóriát, ami elengedhetetlen a fogyáshoz és így a lapos hashoz. Számos tanulmány szól arról, hogy sporttal nagy eséllyel megelőzhetők különböző betegségek. Ilyen például a diabétesz vagy a csontritkulás. De tulajdonképpen az összes szervünkre kedvező a hatása. Tehát a gyomorra is.

De mielőtt azt hinnéd, kizárólag a futást szeretném népszerűsíteni, gyorsan hozzáteszem, a súlyzókkal történő edzés, a spinning, cross fit és egyéb csoportos órák, mind-mind ugyanannyira tartják karban vagy akár gyógyítják testedet. Hidd el, ha belevágsz a sportba, egy idő után nem nyűg lesz, hanem várva várt kikapcsolódás. Merthogy nem tudsz majd lemondani, az akkor termelődő endorfinról, azaz a boldogsághormonról.

3. A vitaminokra és egyéb táplálékkiegészítőkre külön térek ki. Az indokom roppant egyszerű: igazságosabb és kényelmesebb így tárgyalni őket, mintha a táplálkozás vagy a sport alá gyömöszölöm be, hiszen mindkét témakörben megállták volna helyüket. Gondolom, gyerekkorod óta tisztában vagy vele, mennyire nélkülözhetetlenek szervezeted egészséges működéséhez a különféle vitaminok. Emlékszem, a dadus már oviban is osztogatott vitamint egy kis üvegből. Azóta persze nem a dadus osztogatja, hanem magamnak szerzem be. Főleg téli időszakban, amikor a szervezet nem jut elég C és D vitaminhoz. Állítólag a C-vitaminnak úgy kellene az étkezőasztalon lennie, mint a sónak vagy a cukornak. Mivel vízben oldódik, a fölösleges mennyiség a vizelettel távozik szervezetünkből. Vagyis nem tudod túladagolni, de áldásos hatásai annál inkább javadat szolgálják. Jó, nyilván ne vidd azért túlzásba. Hiszem, hogy mindig az arany középút a leghelyesebb.

De ne feledkezzünk meg szegény D-vitaminról sem. Ma már talán köztudottabb, mennyire fontos pótolni téli időszakban. Ha a bőrödet nem éri napfény, nem termelődik D3 vitamin sem. Természetesen nem csak táplálékkiegészítőként juthatsz hozzá. D-vitamin forrás lehet a máj, a tej és a különböző tejtermékek is. Egyes kutatások szerint hiánya gyomorpanaszokhoz vezethet: az irritábilisbél-szindróma egyik kiváltó okaként említik. Ezt a vitamint viszont sosem szabad úgy nyelni, mint kacsa a nokedlit. Ha túlzásba viszed, mérgezési tüneteket tapasztalhatsz, és a veséd is károsodhat.

Télen az influenzával és egyéb vírusos megbetegedéssel is számolnod kell. Ha kellően felvértezted magad, talán elkerülöd a járványt. Viszont ha már benne vagy, előfordulhat, hogy antibiotikumot írnak fel. Egy ilyen antibiotikum-kúrát megszenvedheti a bélflórád is. Ne is csodálkozz azon, ha az orvos gyógyszer minőségű probiotikumot is felír. Az fogja ugyanis helyreállítani a bélflórád egészséges egyensúlyát. A meggyengült bélflóra egyébként remek kiinduló pontja a gyomorfekélyhez vezető útnak.

4. A lélekről eddig semmit nem mondtam. Holott a már emlegetett mondás fordítva is igaz: ép lélekkel marad ép a test. Na szóval, lassan csak eljut oda az emberiség, hogy belássa, a legtöbb fizikai tünettel járó betegség lelki okokra vezethető vissza. Persze, vitákba nem szeretnék bocsátkozni, de lássuk be, ennek a felvetésnek igenis van alapja. 

Kezdjük azzal az alaphelyzettel, hogy stresszes munkahelyen dolgozol. Ha egyedülálló vagy, és semmi más gondod nincs, ez a szituáció is sírba tehet. Reggel eleve remegő gyomorral kezded a napot, mert nyomaszt a teljesítménykényszer, a főnök stílusa, a sikertelenség, a kollégák rosszindulata. Megannyi rizikófaktor. És ha még erre rájön egy család… Lássuk be, a stressz mindenütt ott leselkedik. De hogy mennyire bírod, nem csak attól függ, milyen a személyiséged, hanem attól is, próbálod-e kezelni, oldani a feszültséget.

Ezért én rendkívül fontosnak tartom, hogy mindig legyen önmagamra elég időm. Valahogy ösztönösen érzem, ha betelik a pohár, és csöndre, magányra, feltöltődésre van szükségem. Lehet az egy egyszerű barokk zene, amit a sötétben hallgatok. Vagy mécsesek mellett végzett meditáció. Erről újabban a tudomány is kimutatta, hatásos fegyver a bélbetegségek megelőzésére vagy részleges kezelésére. (Ne ijedj meg a meditációtól, számtalan válfaja van, nem csupán az, amit a filmekben látsz.) De a fejedet és lelkedet megtisztíthatja akár egy hobbi is. Kiülsz pecázni a tópartra, vagy akvarellt festesz, esetleg beállsz egy amatőr táncegyüttesbe. Muszáj kieresztened a fáradt gőzt és a nyomasztó, marcangoló gondolatokat, érzéseket, energiákat. Ezek nagyon hamar a gyomrodra húzódhatnak. Választhatsz: szánsz elég időt arra, hogy lelked és tested visszataláljon az egyensúlyhoz, vagy hárítod a jó tanácsokat, és folytatod vesszőfutásod.

Majdnem elfeledkeztem egy másik, ide vágó, egészséges tevékenységről. Ne érts félre, a nevetésre gondolok! Azt hiszem, ma már szinte irodalma van a nevetés gyógyító erejének. Azt mondják, fokozza a szívműködést, megmozgatja a vérkeringést, tágítja az ereket, egyensúlyba hozza a vérnyomást. És naná, hogy oldja a feszültséget is. Te is érezted már, ahogy a gyomrodba befészkelődött görcs oldódik, amikor nagyokat hahotázol?

5. Bizonyos kor fölött érdemes kontrollra menni. Tudom én, hogy siralmasan hangzik, de ez is igaz. Fiatalként életerősnek érzed magad, azt hiszed, örökké Duracell nyuszi maradsz. De ahogy idővel az elem is merül, a te akkumulátorod is veszít erejéből. Már nem lesz olyan könnyű feltöltődni. Az alkatrészeid is egyre kopnak. Ezért ahogy az autódat is elviszed a szerelőhöz, hogy megvizsgálja, van-e rejtett hiba, úgy magadat is el kell vinned egy állapotfelmérésre, szűrővizsgálatra. Ugye, inkább ennek teszed ki magad egy-két évente, mint például a gyomortükrözésnek?

Ezt a posztot a Normaflore támogatta.

Írta: Födő Tamás

Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!