Vezető és vezető között van különbség. Cserdiben látszanak az eredmények, az országban pedig…
Bogdán László, a baranyai falu roma származású polgármestere rendszeresen felhívja magára a figyelmet. Hát, miért nem tud nyugodtan megülni a fenekén? Nyilván vannak, akik így gondolják. Főleg azok, akik a rendszer nyertesei vagy rettegnek a migránsoktól. Erre csak tippelni tudok. Tippelgetés helyett azonban jöjjenek a tények.
Ki ő és mit tett?
Cserdi jelenlegi polgármestere szegény cigány családból származik. Cserdibe gyerekkorába került. Továbbtanulni anyagi okokból nem tudott, ezért hamar munkába állt. Önképzéssel fejlesztette magát, mialatt munkahelyén fokozatosan előrébb jutott. 2002-ben független jelöltként alpolgármesternek, majd 2006-ban polgármesternek választották. Ez volt első ciklusa. 2010-ben másodszorra is megválasztották. Munkahelyéről csak ekkor távozott mint termelési vezető.
2013-ban bűnmegelőzési programja nagy visszhangot keltett. Cigány fiatalokat vitt börtönlátogatásra. Célja egyfajta elrettentés volt. Meg akarta mutatni, milyen jövő vár azokra, akik a bűnözést választják. Mert a börtön egyáltalán nem buli és semmi vagány nincs benne. Polgármestersége alatt minimálisra csökkent a bűnözés (szándékosan nem írom azt, megszűnt, mert bárhol bármikor előfordulhat egy-egy eset).
A 70 százalékban roma lakosságot igyekszik visszavezetni a munka világába. Éppen ezért részt vesz a közmunka-programban is. A munkások azonban nem kapirgálással töltik az idejüket. A falu 15 hektárján gazdálkodnak. 3000 négyzetméteren fóliasátrakat húztak fel, hogy szinte egész évben zöldséget termeszthessenek. Sőt, a maguk termelte krumpliból, paradicsomból, paprikából, hagymából környező települések vagy nagyvárosok szegényeinek is ajándékoznak.
A falu házait, köztereit a falu népe együtt teszi rendbe. Ha kell, maga a polgármester mutatja meg, melyik végén kell megfogni a kapát, és kapál akár egész nap. Ha nyilatkozni kell vagy politikusokkal kell tárgyalni, előveszi intellektuális formáját, ha viszont a roma közmunkásokkal kell megértetni, mi a teendő, és mit szeretne elérni (életkörülményeiket és kilátásaikat javítani), akkor saját népe nyelvén, mentalitásában beszél. A település fiataljai sem kallódnak. Itt már inkább tanulni tuti, mint sem lógni. Ez a roma kisebbség körében országosan azért nem mondható el.
Mint ahogy az sem divat az országban, hogy a polgármester elsőként vesse bele magát a munkába, és mindenhol ott legyen, felügyeljen, tanítson, példát mutasson. Bogdán László abban is elüt sok más közéleti személytől, vezetőtől, hogy nem enged sem politikai pártok nyomásának, sem a hatalom csábításának. A cigány közösség életén, életszínvonalán, mentalitásán és megítélésén szeretne változtatni. Ez az egyik legfontosabb célkitűzése. És ezért akár a roma vezetőkkel szemben is megfogalmaz kritikát, ha kell.
Mit gondol és mit gondolnak róla?
Úgy gondolja, a cigányságra nézve a legkártékonyabb maga Farkas Flórián és holdudvara. Hiába indítanak mindenféle programokat, írnak ki mindenféle pályázatot a roma felzárkóztatásra, ezen a területen is a pénzek eltüntetése folyik, az eredmények pedig elmaradnak. Cserdi polgármestere ezek miatt is vélhette úgy, nincs szükség cigány önkormányzatokra, hisz azok leginkább csak a mutyizásról szólnak.
És persze ez nem minden. Ennek a kormányzati propagandával átmosott agyú országnak még azzal is borzolja az idegeit, hogy belekavar a migráns ügybe. Amikor Őcsényben elszabadultak az indulatok, mert néhány menekült (akik egyébként hivatalosan megkapták a menekült státuszt) ott üdült volna a Migration Aid közreműködésével, a cserdi polgármester ismét árral szemben cselekedett. Felajánlotta, hogy vendégül látja őket. Erről a felajánlásról konzultációt is tartott a lakókkal. Bárki leírhatta és kiaggathatta véleményét a polgármesteri irodában.
Alighogy leírtam az előző sorokat, Bogdán László közben ismét a hírek középpontjába került. Néhány forrás szerint a roma polgármestert egy fórum után leköpték és megrugdosták. Ám erre sem bizonyíték, sem tanú nincs. Minden információ állítólagos, amelyet szintén állítólagosan maga Bogdán László mesélt négyszemközt néhány ismerősének. A Cserdi környéki települések sem rajonganak a fekete bárány baranyai falu és vezetője iránt. Erről is állítólagos források tanúskodnak. Úgy hiszik, Bogdán László ezt a menekültes dolgot is csupán figyelemfelkeltésre használja. Egy cirkusz.
Bárhogy is van, vitathatatlan, sok mindent elért polgármestersége idején. De az is vitathatatlan, nem mindenki néz fel rá, mint cserdi csodatévő. Ha átlapozzuk az újabb vele foglalkozó írásokat, akár arra is juthatunk, valakik szívesen lejáratnák. Mindez persze csupán feltételezés.
És milyen a gazda?
Ezzel szemben az ország vezetőjéről tudjuk, hogy karrierje a rendszerváltással kezdődött. Huszon megannyi éve volt rá, hogy a többszöri megválasztása után rendbe tegye az országot. Nyilván ez lebegett szeme előtt, amikor korábbi liberális elveitől megvált, és konzervatív lett. Mára pedig konzervatív címkével ellátott akármi, aki Putyinnal, Erdogannal, az azeri vezetővel barátkozik.
Aki bedarálta a magánnyugdíjat, államosított, földeket és trafikokat vett el és osztott ki hozzá hű embereknek (még a szakértelem sem számít). Aki stadionokat húzat fel kórházak helyett, és kisvasutat építtet a birtokáig. Aki központosította az oktatást, a tankötelezettséget 16 évre vitte le, és harcot folytat a Soros-intézmények ellen. Aki mindig szembe megy az EU álláspontjával, kerítést állíttat, feszültséget kelt a társadalmi rétegek, és gyűlöletet ember és ember között.
Aki azt a nyolc osztályt végzett Farkas Flóriánt védi, aki számos botrányba keveredett, és pénzekkel nem tud elszámolni. Akinek regnálása alatt a romák helyzete egyáltalán nem javult, és nem indult el felemelkedésük vagy társadalmunkba történő integrációjuk. Aki helyesel, amikor az őcsényiek kiszúrják falubelijük kocsigumiját. Aki körül a kereszténydemokrata táblát viselő személyek katolikusabbak a pápánál, ezért az egyház vezetőjét következmények nélkül szólhatják meg. Akinek idején a magyar egyházi vezetők zöme hallgat vagy cinkosa a rendszernek, és sosem a jézusi tanítások szerint mutat példát a káoszba süllyedő magyar társadalomnak.
A lista elég hosszú, nem szeretném folytatni. De annyira így is rávilágít, vezető és vezető között igenis van különbség. Jobban mondva, egyikük vezető, másikuk főnök. És én már alig várom, az ország élén is egy vezető álljon!
Írta: Födő Tamás
Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!