Függetlenné válhat-e Katalónia? És ha igen, mi fog történni? A dominóelv alapján borul minden?
Előrebocsátom, csakis az események iránt érdeklődő átlagemberként tudom a témát tárgyalni, hisz nem vagyok szakértő. A szakértést egyébként is meghagyom a profiknak. Viszont kérdéseim és gondolataim ennek ellenére vannak. Fel is állítottam ezért top ötös listámat.
1. Kik ezek a katalánok? Miért akarnak elszakadni Spanyolországtól? Miért nem elég nekik az autonómia? Nem csak egy mesterségesen szított feszültségről van szó?
Remélem, egy katalán sem olvassa ezeket a kérdéseket, mert felháborodna rajtuk. Pedig Magyarországról nézve ezek a kérdések természetesek, miután fogalmunk sincs arról, Spanyolországban ki kicsoda.
Szóval a katalán nyelv egyike az újlatin nyelveknek, és közelebb áll a Dél-Franciaországban beszélt okszitánhoz (vagy provanszálhoz), mint a spanyolhoz. Ugyanakkor évszázadok alatt a katalán régió iparosodás, polgárosodás és gazdagság tekintetében is markánsan elkülönült a spanyol királyság többi részétől (vagyis hamar kialakult egy vagyonos polgári réteg).
Mára az egyik leggazdagabb régiónak számít. Sokat fizetnek a közös kasszába, cserébe nem szólhatnak bele, mire megy a pénz. Ezért a katalánok jogosan érzik úgy, ők tartják el a többieket. Ráadásul hiába kaptak autonómiát a Franco-diktatúra után, a mindenkori spanyol kormány állítólag nem hajlandó párbeszédet folytatni a katalánokkal például arról, hogy autonómiájukat tovább bővítve nemzetként ismerjék el őket Spanyolországon belül (ez még egy 2006-os sztori, amikor referendumot is tartottak a dologról).
Tehát, ha elképzeljük, hogy abban a társasházban, ahol mi lakunk, mi fizetjük e legtöbbet, a többi lakó pedig kevesebbet és ímmel-ámmal, vagyis főleg rajtunk múlik a társasház működése, nyilván mi is joggal lennénk felháborodva, és követelnénk a több beleszólást.
2. Kiírhattak-e a katalánok népszavazást? Érvényes-e az eredmény? És ha nem, akkor most mi van?
Mivel Katalónia Spanyolország egyik autonóm tartománya, így a katalánokra is érvényes az alkotmány. Ami szerint országos kérdésekben csak országos szinten lehet népszavazást kiírni. Vagyis eleve törvénytelennek minősül a vasárnap tartott referendum.
Egyébként ötven százalék alatti volt a részvétel, vagyis Katalónia nagyobbik fele el se ment szavazni. Mi lesz azokkal, akik ki sem nyilvánították akaratukat? Katalónia úgy szakad el, hogy őket nem veszi figyelembe? (Hát, ez most a jövő zenéje.) Mindenesetre a katalán kormány érvényesnek tartja a népszavazást, és úgy gondolja, a kilencven százalék IGEN szavazat feljogosítja őt arra, meg is kezdje az elszakadást Spanyolországtól.
3. Indokolt volt-e a spanyol kormány brutális fellépése? Jó ötlet volt-e tőlük a rohamrendőrök bevetése?
Na, ez az a kérdés, ami leghamarabb megérinti az átlagolvasót. A múlt vasárnapi népszavazás lebonyolítását a spanyol kormány ugyanis brutálisan próbálta megakadályozni. Mindenfelé rendőrök, gumibotok és gumilövedékek. Az agresszív karhatalom még a nőket, időseket, kiskorúakat sem kímélte. Alaposan megrángatták és ütlegelték a tömegből randomra kikapott szavazókat. Pedig ártalmatlan civilekről volt szó, virággal a kezükben.
Ilyenkor a spanyol kormány mit gondol? Eszébe sem jut, hogy ez csak olaj a tűzre, ami már így is eléggé lobog? Természetes emberi reakció, hogy ha megtámadnak, védekezel, vagy vissza is ütsz. De legalább a spanyol király nyilatkozhatott volna úgy, hogy mindkét felet nyugalomra inti, és mindkét fél érdekeit szem előtt tartva igyekszik valamilyen javaslatot adni a helyzet rendezésére. Ez azonban elmaradt. Vajon a katalán alattvalók mit fognak tenni ezután? Szerintem beleállnak a helyzetbe, és csak azért is végigviszik, amibe belefogtak.
4. Vajon miért félnek ettől a helyzettől az uniós tagországok? Talán ragadós lesz a példa?
Én ezt a kérdést először is Spanyolország esetében tenném fel. Jól emlékszem még a baszk szeparatista terrorszervezet, az ETA ügyködésére. A hírek sokszor szóltak arról, hogy valakit meggyilkoltak vagy valahol robbantottak. Többször is fegyverszünetet hirdettek. Viszont amennyiben ez csak egy szünet, mi van, ha véget ér, és az ETA szélsőséges szárnya újra robbantgatni kezd? Márpedig a baszk nép még nyelvében is teljesen más, mint a környező latin népesség, és sosem volt saját országuk. Még inkább úgy érezhetik, nekik is jár a függetlenség. És akkor még nem beszéltünk arról, a baszkok egy része Franciaországban él.
De persze Franciaországban élnek még bretonok, ott van Korzika kérdése és a történelem során többször gazdát cserélt Elzász-Lotaringia is lehet akár vita tárgya. A francia nacionalizmus évszázadok óta igyekszik figyelmen kívül hagyni a franciaországi kisebbségeket. Jobban mondva, az az elfogadott tézis, Franciaország területén nem élnek kisebbségek, kizárólag francia állampolgárok.
Ugyanakkor beszélhetnénk egy másik terrorszervezetről, az IRA-ról is. Ők is előkotorhatják Észak-Írország hovatartozásának kérdését. Na, de nem sorolom föl az összes országot, mert napestig itt ülnénk. Annyit azonban leszögezhetünk, ha Katalónia borul, magával ránthatja az összes olyan vitatott régiót, ahol nagyszámú kisebbség él, akiknek talán még autonómia sem adatott meg. A mi neuralgikus pontunk pedig a magyarlakta vidékek. Az EU és az Európai Bizottság nyilván ezért nem bírálja a spanyol kormány fellépést a katalánokkal szemben.
5. Komolytalanul hangzik a következő kérdés, pedig szerintem jó kérdés: jövőre hova utazunk nyaralni, ha Katalónia független állam lesz?
Igen, tudom, kicsinyesnek tűnhet a felvetés, holott mély tartalma is van. Vegyük rögtön azt, hogy amennyiben Katalónia nem lesz Spanyolország része, új országként az EU része sem lesz. Tehát egy darabig biztosan nem az EU-n belül fogunk utazni, ha Barcelonába készülünk. Ugyanígy kérdés lesz a fizetőeszköz is.
Katalónia jelenleg hiába Spanyolország fejőstehene, a kilépés után ki tudja, mi történik az ország gazdaságával. Gondolom, lennének vámok, meg az áruk és személyek szabad forgalma is megszűnne. Abba is érdemes belegondolni, talán a légiközlekedés is változik (hisz már nem lesz unión belüli szabad repülés) és így a fapados légitársaságoknak is újra kell tervezniük magukat.
Folytathatnám a szállodaiparral, a vendéglátással, a kereskedelemmel. Sajnos, fogalmam sincs, egy szimpla turista mit érzékelne a változásokból. Jelenleg azonban azt feltételezem, mivel minden körülmény bizonytalan lesz, nem kristályosodik ki, mi hogyan működik, a szolgáltatások pedig próbálnának életben maradni, rövid távon gondolkodva az azonnali bevételre gyúrnának.
De még egyszer hangsúlyozom, mindez, amit leírtam, egy olyan egyszerű civil agyszüleménye, aki hajlamos belegondolni a dolgokba.
Írta: Födő Tamás
Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: