Németországban nem becsülik a kölcsönzött munkaerőt

Mi a különbség a kölcsönzött munkatárs és az állandó alkalmazott között? Mi lenne ugyan? Mind a kettő ember! Na, itt vagy óriási tévedésben barátocskám! Két magyar nő mesél németországi megpróbáltatásairól.

Németországban a törvény kifejezetten védi a munkavállalót, egy állandó alkalmazottól igen körülményes megszabadulni. Éppen ezért széles körben elterjedt a munkaerőkölcsönzés. Ez a munkáltató számára határtalan rugalmasságot biztosít, akár egyik napról a másikra megszabadulhat a feleslegessé vált embertől. Indoklás nélkül. Nem csoda, hogy az “igazi” alkalmazottak gyakran lenézik, kiközösítik kölcsönzött társaikat. Anikó és Rita története. 

Forrás: vanityfair.com

Anikó: Az utolsó csicskából lettem vezető munkatárs

Az egyik patinás német banknál kellett helyettesítenem egy komoly betegségből lábadozó titkárnőt. A megbízás öt hónapra szólt. Már a betanítás is érdekesen zajlott. Szándékosan tartottak vissza bizonyos információkat, mondván, úgyis csak kölcsönöznek, ideiglenesen dolgozom náluk. Az alapokat azért így is gyorsan elsajátítottam, meg sikerült is ellesnem ezt-azt. Amikor arról érdeklődtem, hogy igazából mivel is foglalkozik az osztály, csak hárítottak. Operatív dolgokkal mi nem törődünk. Először azt hittem, csak titkolóznak, de aztán rádöbbentem, tényleg fogalmuk sincs. Volt, aki már hat éve dolgozott ott teljes félhomályban…

A betanításom után viszont szinte láthatatlanná váltam. Hamar rájöttem, hogy a szakmai egyeztetéseken túl én nem létezem a kollégák számára. Nem hívtak ebédelni, se kávézni, ha én kezdeményeztem ilyesmit, legtöbbször visszautasították, esetleg aznap lemondták. A céges bulikba, szülinapi koccintásra, előléptetési vacsorára nekem nem jutott meghívó. Végig az volt az érzésem, hogy a kölcsönzött munkaerő egy külön kaszt, egy pária, akivel ciki mutatkozni.

Forrás: karrierebibel.de

Ezek után engem lepett meg a legjobban, amikor az ötödik hónap végén közölte a főnököm, hogy nagyon meg vannak elégedve a munkámmal és felvesznek rendes alkalmazottnak. Bár a légkörrel nem voltam kibékülve, a munka tetszett, így azonnal igent mondtam. És ekkor ért a még nagyobb meglepetés. Attól a naptól kezdve, hogy már nekem is volt igazi céges (nem vendég!) belépőkártyám, teljesen más emberként tekintettek rám. Minden nap más klikk hívott ebédelni, majdnem koffeinmérgezést kaptam a sok kávézástól, első kézből kaptam a legfrissebb pletykákat, a karácsonyi bulin pedig partikirálynőnek választottak. Fél évre rá a főnököm javaslatára még elő is léptettek. A mai napig a banknál dolgozom, de még nem jöttem rá a titok nyitjára: kölcsönzött munkaerőként vajon miért nem vettek emberszámba?”

Rita: Két embert vettek fel egy pozícióra

“Egy nagy nemzetközi pénzügyi szolgáltató cég magyarországi bővítést tervezett, ehhez keresett magyarul anyanyelvi szinten beszélő munkatársat. A kétkörös interjú, majd egy próbanap során végül megfeleltem. Kölcsönzött munkaerőként kezdtem, és azt az ígéretet kaptam, hogy ha bejön az üzleti tervük, átvesznek állandóra. Az első napon jött az arculcsapás: ugyanarra a pozícióra felvettek még egy magyar hölgyet. Jaj, mindketten olyan jók voltatok, nem tudtunk dönteni! – hangzott a teljesen védhetetlen indoklás.

Kezdettől fogva bűzlött az egész szitu. Kedves honfitársam ugyancsak kölcsönzött munkatárs volt, de itt véget is ért a sorsközösség. Ő kapott egy mentort, éjt nappallá téve folyt a betanítása. Már a második napon volt számítógépe, jelszava, hatalma. Engem csak hitegettek, nekem csak ígérgettek. Volt, amikor könyörületből rám bízták a posta szétválogatását, esetleg adtak egy stóc fénymásolnivalót. Ja, meg időnként rám szóltak, hogy vegyem már fel a telefont, ha csörög, és beszéljek az ügyféllel. Mindezt úgy, hogy azzal sem voltam teljesen tisztában, mivel foglalkozik a cég. Jártam én a főnök nyakára, hogyne jártam volna. De ő vagy ebédelt, vagy szabadságon volt, vagy a másik vonalon beszélt.

Forrás: betriebseinrichtung.net

Teljesen szürreális helyzetbe kerültem, mégis vártam türelmesen, hogy majd minden jóra fordul. Fordult is. Három hét teljes képzavar után behívatott a főnök. Közölte, hogy nem megy túl jól a cégnek, sajnos nem tudnak nekem munkát adni. Arról természetesen szó sem esett, hogy ők baltázták el az egészet, amikor egy pozícióra két embert vettek fel. Nyilván döntésképtelen volt a személyzetis, egy kölcsönzött munkaerő meg úgyis mindent lenyel. Összepakoltam a cuccaimat, már kívül is voltam az ajtón.

Bementem a munkaerőkölcsönzőhöz tanácsadásra, az igazi hidegzuhany csak ott ért: kiderült, hogy hetet-havat összehazudott rólam a főnököm, csak, hogy legyen alibije a kirúgásomra. Mint említettem, egy kölcsönzött munkaerővel BÁRMIT meg lehet tenni. Azóta már sikerült rendesen elhelyezkednem szerencsére, de azért ez a sztori mély nyomokat hagyott bennem az emberi gyarlóságról.”

 

Aki nem szeretne kölcsönzött munkaerő lenni: Hovanyecz Teréz

 

 

 

Ha tetszett a cikk, ne fogd vissza magad, dobj egy lájkot és oszd meg másokkal is! Ha nem tetszett, oszd meg velünk! Színtiszta szórakozást pedig a Facebook oldalunkon találsz!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!